Dietetyka kliniczna – leczenie nadwagi

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre schorzenia, a także niepożądane objawy powodujące stan zapalny w organizmie, można wyleczyć, stosując odpowiednią dietę. Tym w dużej mierze zajmuje się dietetyka kliniczna. Jej działania są ukierunkowane na zredukowanie lub całkowite wyciszenie różnorodnych objawów chorobowych, które związane są z nieprawidłowym sposobem odżywiania się. Nie da się ukryć, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która prowadzi do powstawania bardzo wielu schorzeń. Wprowadzając indywidualny plan żywieniowy, można przeciwdziałać wzrostowi wagi, a także leczyć choroby spowodowane otyłością. W jaki sposób zatem dietetyka kliniczna przyczynia się do leczenia nadwagi? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Czym jest nadwaga?

Nadwagą nazywa się stan, w którym organizm zgromadził zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak najczęściej wskutek nieprawidłowego odżywiania, a także spożywania zbyt dużej ilości kalorii. Wraz ze wzrostem wagi, mogą pojawić się różnorodne problemy zdrowotne, które nie tylko skutkują przeciążeniem organizmu, ale mogą doprowadzić do różnorodnych, ciężkich chorób wewnętrznych. Aby móc skutecznie przeciwdziałać nadwadze, warto skonsultować się z dietetykiem klinicznym.

Dlaczego warto odwiedzić gabinet dietetyka klinicznego?

Dietetyk kliniczny jest to osoba, która ukończyła studia medyczne, a także zna zasady dietetycznego leczenia osób chorych. Są to zwykle specjaliści, którzy mają dużo większe kompetencje niż standardowi dietetycy, są w stanie także w taki sposób ułożyć plan żywieniowy, aby nie tylko pomóc zrzucić wiele nadprogramowych kilogramów, ale także leczyć lub wyciszać objawy chorobowe.

Niestety, otyłość prowadzi do powstania bardzo wielu różnorodnych chorób, które związane są między innymi z układem krążenia. Nadwaga doprowadza również do cukrzycy drugiego stopnia, nadciśnienia tętniczego, niszczy stawy, a niekiedy nawet organy wewnętrzne.

Leczenie otyłości 

Decydując się na wizytę w gabinecie dietetyki klinicznej, możesz liczyć na przeprowadzenie szeregu badań. Dietetyk zazwyczaj zleca osobie chorej wykonanie dwóch podstawowych testów: tak zwanego Food Testu 40 oraz testów Beta. Po otrzymaniu wyników dietetyk konsultuje się z lekarzem, a następnie przygotowuje indywidualny plan żywieniowy. Dzięki temu można wprowadzić świetną dietę eliminacyjną oraz redukcyjną. Jadłospis dostosowuje się do pracy poszczególnych narządów osoby otyłej, zarówno wątroby, trzustki, układu hormonalnego, jak i immunologicznego. Dietetyk kliniczny wraz z lekarzami określa tak zwany punkt blokady zdrowotnej, czyli wskazuje na podstawie wyników badań najsłabsze ogniwo w organizmie, na które będzie ukierunkowana dana dieta. 

Podczas prawidłowego stosowania diety chory jest w stanie całkowicie wyleczyć się z otyłości i zrzucić nawet kilkadziesiąt kilogramów nadwagi. Bardzo często dieta ta pozwala również na regenerację poszczególnych narządów, a także przyczynia się do wyciszenia lub zniwelowania objawów chorobowych powstałych wskutek otyłości. Jeśli zmagasz się od wielu lat z nadwagą, warto udać się do polecanego dietetyka klinicznego.