Leczenie niedowagi a dietetyka kliniczna

 

Nie da się ukryć, że w dzisiejszym świecie sporą uwagę skupia się na nadprogramowych kilogramach. Dietetycy prześcigają się w przygotowywaniu indywidualnych planów żywieniowych po to, by ich pacjenci mogli schudnąć. Co ciekawe, równie dużym problemem jest niedowaga. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zyskanie kilku dodatkowych kilogramów przy tym problemie jest często dużo trudniejsze niż ich zgubienie w przypadku nadwagi. Jak skutecznie przytyć? Czy zbyt mała masa ciała może nieść za sobą jakieś konsekwencje? Jaką rolę odgrywa w tym procesie dietetyka kliniczna? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Czym jest niedowaga?

O niedowadze można mówić w momencie występowania zbyt niskiego współczynnika BMI (Body Mass Index). Wartość ta u osób zdrowych, dorosłych powinna wynosić od 18,5 w górę. Aby obliczyć ten wskaźnik, należy znać wzrost oraz masę ciała i podstawić odpowiednie wartości do wzoru: masa ciała/ wzrost (m2). Warto jedynie pamiętać, że jest to podstawowe kryterium pozwalające określić współczynnik nadwagi lub niedowagi. Z pewnością nie da się w ten sposób dowiedzieć, ile wynosi poziom tkanki tłuszczowej w ciele. Jeśli we wstępnym badaniu wyjdzie, że pacjent rzeczywiście ma zbyt niską masę ciała, konieczna będzie pogłębiona diagnostyka. 

Niedowaga – przyczyny

Problem niedowagi może wyniknąć z wielu powodów. Przede wszystkim może to być objaw chorobowy, świadczący między innymi o występowaniu schorzeń tarczycy, nowotworów, bakterii w ciele itp. Uwagę lekarza powinna zwrócić zbyt szybka i zazwyczaj niezamierzona utrata masy ciała przez pacjenta. Niedowaga jest często również skutkiem zaburzeń odżywiania powstałych na tle psychologiczno-psychicznym.

Niedowaga – skutki

Jeśli zauważysz, że zaczynasz tracić zbyt wiele kilogramów, warto zwrócić szczególną uwagę na swoją masę ciała. Skutkami niedowagi mogą być przede wszystkim: brak energii, senność, zmęczenie. Co więcej, niektóre procesy mogą zostać wstrzymane wskutek nadmiernej utraty wagi i doprowadzić do powstawania, m.in.:

  • Anemii,
  • Osłabienia układu odpornościowego, 
  • Problemu z płodnością,
  • Problemów hormonalnych,
  • Kruchości kości.

Jak skutecznie przytyć?

W niektórych przypadkach niezwykle trudno jest przytyć. Bardzo często nie wystarczy spożywanie większej ilości pokarmów, ponieważ pacjenci zwykle nie są w stanie jeść więcej. Jeżeli osoba z niedowagą nie cierpi na choroby, np. nowotworowe, związane z tarczycą, często wystarczy zwiększyć nie ilość, a kaloryczność posiłków. W miarę możliwości dobrze jest też postarać się spożywać jedno, dodatkowe danie w ciągu dnia. W przypadku występowania jednostek chorobowych warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Leczenie niedowagi – wizyta u dietetyka klinicznego

Dietetyka kliniczna zajmuje się leczeniem pacjentów cierpiących na różne schorzenia odpowiednią dietą. Zgłaszając się do polecanego gabinetu dietetyki klinicznej, zostaniesz dokładnie przebadany, a także otrzymasz indywidualny plan żywieniowy, który w przypadku niedowagi będzie związany z, m.in. zwiększeniem kaloryczności. W gabinetach tych pracują zarówno lekarze, jak i dietetycy. Diagnozują oni odpowiednio chorobę i w ten sposób opracowują plan żywieniowy. Nie da się ukryć, że dzięki stosowaniu się do rad dietetyka klinicznego można z sukcesem wyleczyć schorzenie lub wyciszyć określone objawy.

Leczenie niedowagi w Revitadiet

Szukając pomocy, warto zgłosić się do gabinetu Revitadiet. Osoby pracujące w firmie to dietetyk kliniczna oraz lekarki, które mają ponad 15-letnie doświadczenie w swojej pracy. Dzięki spersonalizowanej diecie oraz pogłębionej analizie zdrowia pomogły już ponad 40 tysiącom zadowolonych pacjentów. Warto skorzystać z ich usług.

Niedowaga, podobnie jak nadwaga, może stać się problemem. Osoby zmagające się z nią zwykle nie mogą przytyć lub cierpią z powodu chorób powodujących utratę wagi. Warto zgłosić się do sprawdzonego gabinetu dietetyki klinicznej. Dzięki spersonalizowanej diecie, stworzonej na podstawie pogłębionego wywiadu i przeprowadzonych badań, można skutecznie uporać się z problemem niedowagi.