Przewlekłe zmęczenie a subkliniczna niedoczynność kory nadnerczy 

Kto z nas nie był zmęczony, wyczerpany, nie mógł się wyspać, z trudem wykonywał obowiązki, które wydawały się być przykrą koniecznością

Rzeczy, które do niedawna budziły entuzjazm, dziś są przyjmowane bez emocjiNawet kawa, która do niedawna stawiała nas na nogi, nie daje oczekiwanego zastrzyku energii. Jeżeli do tego marzymy o pozostaniu w domu i żeby nikt od nas nic nie chciał, to dla własnego dobra musimy zweryfikować czy jest to zwykłe zmęczenie, które po okresie odpoczynku, zniknie a my wrócimy do formy, czy jest to już stan przewlekłego przeciążenia organizmu, który nie leczony prowadzi do załamania zdrowia.  

 

Czy to już przemęczenie czy zwykłe zmęczenie? Jak je odróżnić? 

Najważniejszym parametrem odróżniającym chwilową niedyspozycje od poważnego problemu jest czas trwania zmęczenia. Jeżeli zmęczenie trwa do 2 do 3 miesięcy, a po urlopie znika, nie mamy się czym martwić. Okres pół roku lub kilka lat, powinien nas zaniepokoić. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w której jesteśmy przemęczeni z powodu wychowania małego dziecka lub regularnego wstawania bardzo wcześnie (np. 2-3 nad ranem) do pracy. Sprawdźcie czy po odpowiedniej regeneracji zmęczenie znika. 

Następnym niepokojącym czynnikiem jest tendencja do infekcji, stanów zapalnych, częstych zachorowań. Ich występowanie z częstotliwością co kilka miesięcy świadczy o przeciążeniu układu immunologicznego, który przestał być niezawodnym strażnikiem naszego zdrowia.  

Kolejny parametr to trwający od miesięcy zły nastrój, przygnębienie, uczucie przytłoczenia obowiązkami, osłabienie aktywności umysłowej, obawy przed codziennością, które świadczą o osłabieniu psychicznej sfery człowieka. Usilne szukanie energii w słodyczach, kawie czy używkach to również cecha tego zespołu dolegliwości, który często prowadzdo nadwagi. 

Badanie kory nadnerczy – diagnoza przyczyny przemęczenia 

Dolegliwości te są w głównej mierze powodowane przez słabiej działające nadnercza, gruczoł hormonalny umieszczony nad nerkami, który w równowadze energetycznej i hormonalnej odgrywa niezastąpioną rolę. Chore nadnercza nie stwarzają lekarzom trudności diagnostycznych, dużo trudniej z rozpoznaniem osłabienia nadnerczyStan ten nie jest chorobą ani pełnią zdrowia.  

Wyniki badań hormonów kory nadnerczy wychodzą zwykle prawidłowo, dopiero w oznaczeniu ich w dobowej zbiórce moczu, podczas której nie przeciążamy organizmu, poziomy są poniżej normy lub na dolnej granicy. Należy pamiętać o tym, aby badania te wykonać w spokojnym dniunp. po weekendzie, gdy jesteśmy wyspani. Jest to bardzo ważne, ponieważ stres i zmęczenie wpływa na wyniki badań, które mogą być z tego powodu zaniżone. Tak więc wypoczęci, wyspani i nie w biegu wykonujemy następujące badania – aldosteron, kortyzol i 17OH-Sterydy.  

Czy z osłabionymi nadnerczami możemy się urodzić, czy może osłabiliśmy je w trakcie życia? 

Niestety, niektóre osoby przychodzą na świat z gorzej działającymi nadnerczami. Dzieci te są zwykle bardzo szczupłe, wybredne na jedzenie. Jedyny pokarm, na który mają ochotę to słodycze. Po wielu posiłkach lub produktach mogą mieć nudności i dolegliwości jelitowe. Częste są u nich alergie, wysypki, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, a nawet astma.  

Emocjonalnie są to dzieci wrażliwe, płaczliwe i łatwo wpadające w złość. W wieku dorosłym osoby te stają się delikatne emocjonalnie i fizycznie. Ponad to są uważane za nerwowe i zmartwione. Można je określić jako funkcjonujące na adrenalinie, stąd częste wybuchy złości i irytacji, które podnoszą jej poziom.  

Często wskutek niedoboru kwasu solnego w żołądku nie lubią mięsa. Najczęstszym wyborem pokarmowym są produkty mączne, nabiał, słodycze. Kobiety ze słabszymi nadnerczami, gdy przyjmują leki antykoncepcyjne lub hormonalną terapię zastępczą, częściej i łatwiej przybierają na wadze.  

Często z osłabionymi nadnerczami współistnieje niedoczynność tarczycy. Osoby, które zaczynają ją leczyć, a mają osłabione nadnercza nie czują poprawy po lekach na tarczycę mimo prawidłowych wyników badań tego hormonu.  

Czynniki zewnętrzne przyczyniające się do osłabienia nadnerczy 

Również przewlekły trwający latami stres, bez okresu odpoczynku prowadzi do osłabienia nadnerczyJest to organ wrażliwy na środki chemiczne. Znane są przypadki ich osłabienia u osób mających kontakt z opryskami chemicznymi w rolnictwie i u pracowników zakładów produkujących środki chemiczne.  

Permanentne odwodnienie, słaba, niedoborowa dieta, niedobór witaminy C i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych również osłabia nadnercza. W zespole przewlekłego zmęczenia poprawa kondycji nadnerczy będzie bardzo ważnym punktem leczenia, poprawiającym produkcję energii na poziomie komórkowym.  

Trzeba podkreślić, że inne formy terapii, jak zwalczanie infekcji, praca nad psychiką, regulacja wypoczynku nocnego, wszelkie formy ruchu to całość, która powinna być uwzględniona w leczeniu zespołu przewlekłego zmęczenia.  

Podeszły wiek a zmęczenie – czy jest to normalne? 

Nie możemy przyzwyczaić się do stanu ciągłego zmęczenia czy traktować go jako normalnego procesu starzenia. Takie rozumowanie może prowadzić do zaakceptowania niekorzystnego stanu i prowadzić nas do załamania zdrowotnego, mogącego objawić się pod postacią wielu ciężkich chorób.  

Proces starzenia się wcale nie wiąże się z narastającym uczuciem zmęczenia i przygnębienia. Jeśli rozejrzymy się wokół, to wprawdzie zobaczymy część osób cierpiących z powodu pogarszającego się stanu zdrowia, ale też bardzo wielu ludzi mimo podeszłego wieku zachowuje zdrowie i witalność. 

Osoby cierpiące na zespół przewlekłego zmęczenia muszą mieć jego świadomość. Muszą wiedzieć, że nie jest to stan prawidłowy i istnieją terapie, które pomogą w powrocie do zdrowia.