Współpraca z:

KuchennePrzygody.pl

Odciążenie organizmu • Detoks • Odtruwanie organizmu • Revitadiet

O detoksie, czy jak kto woli, odtruwaniu organizmu, mówi się i pisze w ostatnim czasie bardzo dużo. Można znaleźć całą masę przepisów, a nawet produktów o rzekomych właściwościach “detoksykujących”. Z jednej strony słyszymy głosy propagujące odtruwanie, z drugiej- przeciwników tych metod. Wiele z nich niestety wprowadza odbiorców w błąd lub przedstawia niepełne informacje. Gdzie więc leży prawda?
Postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie w poniższym tekście.

Czym są złogi i dlaczego nam szkodzą?

Do organizmu człowieka, w trakcie jego życia nieustannie trafiają rozmaite substancje chemiczne – czy to drogą pokarmową, czy też przez układ oddechowy lub skórę. Organizm musi je przetwarzać – metabolizować.

W naszych organizmach nieustannie zachodzą procesy biochemiczne polegające na neutralizacji kwasów, toksyn, substancji szkodliwych składnikami mineralnymi.
W efekcie, w różnych częściach naszego ciała odkładają się tzw. złogi. Coraz bardziej utrudniają jego funkcjonowanie i spowalniają procesy metaboliczne i znacznie przyśpieszają procesy starzenia.

Czy nasz organizm jest wyposażony w mechanizmy odtruwające?

Oczywiście, że jest, jednak nie wszystkie nasze organy i procesy biochemiczne (które ewoluowały przez setki tysięcy lat) są w stanie nadążyć za niezwykle dynamicznie zwiększającą się w ostatnich latach ilością toksyn środowiskowych, z którymi musimy się mierzyć współcześnie.

Od nadwagi i problemów gastrycznych po bóle głowy i chroniczne zmęczenie.

Jeżeli procesy odkładania złogów przeważają nad procesami ich wydalania przez nerki, skórę, jelita, dochodzi do ich kumulacji. Kolejność zanieczyszczania organizmu rozpoczyna się od wypełniania złogami tkanki tłuszczowej. W fazie tej mogą występować: złe samopoczucie, wzrastająca masa ciała, od czasu do czasu biegunka lub zaparcie, brak apetytu na zmianę z wilczym apetytem, niekiedy zgaga, apatia, agresja lub zmęczenie.

Druga faza ataku – tkanka łączna.

Tkanka łączna to kolejne w wewnętrznej hierarchii organizmu miejsce przeznaczone do składowania złogów. Na tym etapie pojawia się wiele objawów, które częściowo traktujemy jako złe samopoczucie, a częściowo jako “normalne” choroby. Bóle głowy, migreny, zimne dłonie i stopy, nadmiernie pocące się stopy, piekące podeszwy stóp, naloty na języku, wypadanie włosów to często oznaki wskazujące, że organizm próbuje usunąć zanieczyszczenia. Choroby, które wtedy mogą występować to z jednej strony te, wywołane przez nadmierne zużycie substancji mineralnych, a z drugiej: osteoporoza, zwyrodnienia i stany zapalne stawów, żylaki, cellulit, arterioskleroza, próchnica, ADHD. Jeśli złogi zalegają w organach wewnętrznych, tworząc tam najróżniejsze związki chemiczne, może to doprowadzić do zaburzeń pracy trzustki, problemów z wątrobą, a nawet do pogorszenia widzenia, słuchu lub zaburzeń pracy serca.

Jak uporać się z problemem, aby sobie bardziej nie zaszkodzić?

Jeśli w którymś momencie naszego życia, chcąc poprawić stan swojego zdrowia lub chcąc schudnąć, decydujemy się na kuracje detoksykującą, powinniśmy zrobić to prawidłowo, żeby straty nie były większe niż zyski. Do dyspozycji mamy różne możliwości usuwania odłożonych złogów. Należą do nich m.in.: kuracja ogólna, głodówki i ostrożne usuwanie odpadów. Naczelna zasada wyboru terapii brzmi: im organizm jest bardziej zanieczyszczony i przeciążony, tym ostrożniej detoksykujemy.

Krok 1. Polega na piciu herbat ziołowych, rozcieńczonego soku z cytryny lub octu jabłkowego, przez co uzyskujemy efekt rozłożenia złogu i uwolnienia toksyn i kwasów. To właśnie w tym momencie mogą wystąpić kryzysy leczenia, początkowe pogorszenia objawów, które trwają dopóty, dopóki toksyny i kwasy nie zostaną zneutralizowane i wydalone.

Krok 2. Neutralizowanie rozłożonych złogów przez substancje mineralne, które pozyskujemy z pełnowartościowego zasadowego pożywienia lub suplementów minerałowych. Uwolnione szkodliwe substancje i ponownie zneutralizowane kwasy wydalane są z organizmu przy pomocy wody. Do tego celu nadaje się miękka filtrowana woda z kranu lub uboga w składniki mineralne woda źródlana. Trzeba pamiętać, że kuracja antyzłogowa bardzo obciąża organy wydalnicze, wątrobę, jelita i nerki. W celu ich odciążenia można stosować kąpiele zasadowe, zioła wspomagające funkcjonowanie wątroby i nerek.

Najważniejsze zasady dotyczące stylu życia, redukujące ryzyko odkładania złogów to:

  • redukcja aktywności fizycznej (w tym fitness i sportu) do sprzyjającego zdrowiu poziomu tak, aby go dodatkowo nie obciążać;
  • ograniczenie używek;
  • redukcja spożycia mięsa, białka, mleka;
  • regularne oczyszczanie organizmu;
  • picie wody źródlanej, soków warzywnych i spożywanie warzyw;
  • niedopuszczanie do niedoborów minerałowych;
  • post (jeden dzień w tygodniu), składający się z zup warzywnych lub soków warzywnych.

Stosując się do powyższych wskazówek nie tylko pozbędziesz się złogów, które nagromadziły się latami w Twoim organizmie, ale też zapobiegniesz ich powstawaniu w przyszłości.

Podobne przepisy